Volejte: +420 778 477 921

Pište: zdenek@realityjednoduse.cz

reality jednoduše

MENU

Mnoho lidí si může položit tuto otázku, pokud přemýšlí nad tím, kam investovat své peníze.

Investování nese vždy určité riziko a každý investor by si měl být vědom míry rizika, které podstupuje.

Ten, kdo nechce riskovat vůbec nebo jen málo, pravděpodobně uloží své peníze do některé banky na nějaký typ spořícího účtu nebo vloží peníze do nějakých „bezpečnějších“ dluhopisů. To ovšem přinese velmi nízký zisk, který nemusí pokrýt ani běžnou inflaci. Jako vhodnější varianta se tak může jevit koupit nemovitost a tu pronajmout nebo obratem rovnou prodat. Tento blog je zamyšlením nad variantou koupí bytu za účelem pronájmu.

Základem úspěchu je mít vše velmi dobře spočítané. Kouzelné na tom je, že nemusíte mít ani celou částku na koupi bytu, stačí Vám přibližně 15 % kupní ceny, zbytek vyřešíte hypotékou. Dokonce si můžete vzít i celou částku od banky, to už ale nebude tak výhodné. Hypotéky jsou nyní nejlevnější jaké u nás byli, takže v tomto ohledu je dnešní doba ideální.

Co je tedy cílem? Cílem je koupit výhodně byt, který pronajmete. Abyste se do takového obchodu mohli pustit, je nutné vědět, jaké budou vaše měsíční náklady na provoz bytu, kolik budete platit hypotéku a za kolik se dá byt pronajmout. Je třeba dávat pozor, ať nekoupíte byt v lokalitě, která se špatně pronajímá, např. kvůli vysoké kriminalitě. V ideálním případě váš nájemník zaplatí náklady na provoz bytu i vaši hypotéku. Investice do nemovitostí Vám zkrátka musí dávat smysl. Aby to byla investice výhodná, měl by budoucí nájemník zaplatit co největší část vaší hypotéky.

Pokud si myslíte, že nedokážete správně odhadnout jaký byt koupit, a za kolik se dá pronajmout, poraďte se s obchodníkem s nemovitostmi. Nejlépe s takovým, který má dostatek zkušenosti a můžete mu důvěřovat. Pokud si myslíte, že víte, co děláte, ale nemáte zkušenosti, stejně Vám doporučuji nechat si poradit, ať si vše ujasníte a neuděláte zbytečnou chybu.

Po realizaci koupě bytu nastává další důležitý bod, a to byt vhodně obsadit. Tedy obsadit jej někým, kdo je solidní a zejména solventní. Při výběru mějte oči otevřené, pokud si myslíte, že nedokážete vybrat vhodné nájemníky vy, zapojte do toho někoho dalšího, kdo má lepší „čuch“ na lidi. Zde se totiž dostáváme k hlavnímu riziku investora, kterým jsou neplatiči, kteří byt užívají, ale jaksi za něj neplatí.

Osobně jsem měl možnost setkat se s lidmi, kteří nájem záměrně neplatí. Placení oddalují nejrůznějšími výmluvami a nemají v úmyslu zaplatit. Prostě jen čekají, jak dlouho to oddalování vydržíte. Pak když vám dojde trpělivost, tak si v tom lepším případě zbalí své věci a jdou dělat problémy zase někomu jinému.

Proto Vám doporučuji mít při vybírání nájemníku oči dokořán otevřené, ať takovým lidem nenaletíte. Většinou je poznáte podle toho, že na pronájem spěchají, chtějí se honem stěhovat (možná zrovna proto, že musí pod nátlakem z jiného bytu) a obvykle nemají na kauci nebo ji chtějí zaplatit na vícekrát. Buďte opatrní. Pokud narazíte na solidní nájemníky je to naopak k nezaplacení.

Běžné je, že si lidé pronajmou byt přibližně na rok až dva. Je to velmi časté a není v tom žádný problém. Stačí se s nájemníkem domluvit, aby vám řekl dopředu (ideálně alespoň 2 měsíce), kdy se chystá byt opustit a vy tak máte dostatek času najít si nájemníka nového.

Nyní se vraťme zpět k výnosům z pronájmu: ČNB zveřejnila tabulku, kde můžete vidět, jak důležité je, v jaké lokalitě byt kupujete. Podle ČNB je nejvýhodnější investovat na Ostravsku nebo v Ústí nad Labem, kde se výnosy z pronájmu blíží k 10 % ročně. Je tomu tak proto, že ceny nemovitosti jsou v těchto lokalitách v průměru výrazně nižší než např. v Praze, Brně nebo Jihočeském kraji. Ceny pronájmů však zas tak nízké nejsou. Díky tomu dosáhnete lepšího poměru mezi investicí a ziskem z  pronájmu.  

Co se týče vývoje cen nemovitostí, prognóza je nyní příznivá. Po pádu cen v roce 2008 se trh v dalších letech stabilizoval. V roce 2010 – 2014 došlo k mírnému poklesu cen (s výjimkou nemovitostí v Brně, které naopak rostly). Za poslední rok však ceny nemovitostí v celé ČR lehce stoupají a předpokládá se i další pozvolný nárůst.

 
Zdroj: Hypoteční banka

Pokud máte obavy z poklesu cen nemovitostí, pak je vhodné nakupovat v atraktivnějších lokalitách. Ceny v lokalitách o které je větší zájem jsou totiž stabilnější i během poklesů cen na trhu nemovitostí.

Jak se zdá, investování do nemovitostí je stále aktuální a výhodné, samozřejmě jen za předpokladu, že víte, co děláte. Než do obchodu vstoupíte, zjistěte si o něm maximum informací nebo se poraďte s někým, kdo Vám s tím pomůže.

Novinky ze světa realit

Ty nejlepší informace o tom, jak kupovat či prodávat reality a nemovitosti.

Kam dále...